С близо милион лева ще се увеличат постъпленията в общинската хазна в Дупница след увеличаването на такса смет на територията на общината. Решение за това трябва да вземе Общинският съвет на сесията си на 28 ноември. Това стана ясно от пресконференция на кмета на общината Първан Дангов и Илияна Михалкова, началник на "Местни данъци и такси" в общината.
Със заповед на кмета на община Чепеларе Боран Хаджиев от вчера е въведен воден режим във висока и ниска зона на село Проглед, каза управителят на "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Смолян Костадин Тотев. Той посочи, че причината е намален дебит във водоизточниците.
Съгласно заповедта на кмета Хаджиев в селото водоподаване ще има във времето от 22:00 до 06:00 часа - всеки ден до нормализиране на водоподаването.
Към момента в област Смолян е въведен режим на водата и в село Малка Арда. Стабилизирахме положението в селата Павелско, Петково и Славейно, както и в кв. Станевска маха в Смолян, хората вече имат вода. Язовир „Пловдивци“ - единственият язовир за питейни нужди в област Смолян, е пълен на 60 процента, посочи още Костадин Тотев.
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна или така наречената "украинска помощ". Държавната помощ се осигурява в изпълнение на сключеното на 12 февруари 2024 г. Споразумение между Министерския съвет (МС), Министерството на земеделието и храните, ДФЗ и браншови организации от сектора, съобщиха от МС.
Министерството на земеделието и храните нотифицира две схеми за държавна помощ за земеделските производители за второто полугодие, като необходимият ресурс бе определен на общо 325 млн. лева.
Първият транш от 200 млн. лева беше направен на 10 октомври, когато над 50 000 земеделски стопани получиха финансови средства по "украинската помощ".
С цел изплащане на целия размер н
Започна традиционната кампания в помощ на възрастните хора в пернишкото с. Дивотино, съобщи кметът Симеон Трайков. Кутии за дарения са поставени във всички магазини, както и в заведенията в населеното място.
„В с. Дивотино има близо 40 души, които са самотно живеещи възрастни хора. Ще им помогнем за Коледа“, допълни Трайков.
Кметът на с. Дивотино каза, че идеята за провеждането на благотворителната кампания е възникнала през 2019 г. по предложение на местния жител Нено Ненончев. Трайков отбеляза, че през годините проявата се е разраснала и надградила многократно. В инициативата за втори път се включва и гражданската доброволческа организация „Не си сам“.
Със събраните средства ще бъдат закупени и пакетирани основни хранителни продукти за коледните и новогодишни празници, каза още Трайков. До 19 декември желаещите ще могат да направят своет
В Кюстендил 37 двойки подновиха брачните си съюзи на церемония, която Община Кюстендил организира по случай Деня на християнско семейство и за да покаже уважението си към хората, сключили граждански брак преди 50 години. В приветственото си слово към празнуващите златна сватба, кметът на Община Кюстендил Огнян Атанасов каза, че събитието е пример за това, че бракът не е отживелица, а ценност и пример за следващите поколения.
„Вие сте примерът, че хората трябва да сключват брак, да имат семейства, да отглеждат децата си в тези семейства, за да може да вървят напред, защото едно общество, за да е здраво, за да бъде проспериращо е важна най-малката съставна част, а именно семейството“, каза кметът Атанасов пред празнуващите златна сватба.
В началото на церемонията празнуващото семейство Александрови запалиха огън, символизиращ любовта и топлината на семей
От „БСП-Обединена левица“ подкрепиха исканията на Синдикалната федерация на служителите от МВР (СФСМВР) и Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ) за увеличаването на заплатите в сектор „Сигурност“, съобщиха от пресцентъра на БСП. Срещата е по повод изявленията на служебния министър на финансите Людмила Петкова за „замразяване“ на заплатите в сектора, става ясно от съобщението.
От страна на народните представители присъстваха заместник-председателят на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Иван Иванов и депутатите доц. Наталия Киселова, Владимир Георгиев и Андрей Вълчев.
„Чукате на отворена врата, напълно подкрепяме Вашите искания“, каза Иван Иванов. „Има приет закон и увеличенията на заплатите са заложени в него. Министерството на финансите е задължено да го изпълни“, к
Предвижда се такса смет за селата да стане 6,8 промила, а за града - 5,9 промила. Досега таксата смет се изчисляваше върху 4,5 промила за всички, независимо от това къде живеят - в града или в селата, каза Дангов. "Търсили сме диференциация, защото с постъпленията от таксата в селата не може да се осигури сметопочистването и сметоизвозването в тях", посочи кметът на Дупница.
Досега постъпленията от такса смет в общината са били 2 956 381 лв., а с новия облог се очакват постъпления в размер на 3 926 681 лв.
Около 7 милиона лева са натрупани през години назад за отчисления по Закона за управление на отпадъците, обясни Първан Дангов. "Това е една от причините проекта за депото за твърди битови отпадъци да буксува", изтъкна той.
С един пункт - от 2,5 на 3,5 промила върху данъчната оценка ще се вдигне и данък сгради. "Целта е да може да се формира справедлива цена", коментира Дангов. Очаква се увеличението, което ще се получи да бъде в рамките на около 500 хил. лв.
Около 80 % е събираемостта на местните данъци и такси към настоящия момент, но процентът на събиране на неплатените задължения е много нисък, каза Михалкова. Тя съобщи, че започват акции за съставяне на актове на място от страна на отдел "Инспекторат" към общината. "Насочили сме усилията съм към съставяне на актове към данъкоплатци със задължения от 2019 година, които от догодина стават несъбираеми. Общо недоборите (задълженията, които не са платени в срок) са около 6 милиона лева", каза още Михалкова. Съставените актове само за тази година са 769, те са на стойност около 450 хиляди лева, с лихвите. Обмисля се имената на длъжниците да бъдат качени на сайта на общината и на табло в сградата на администрацията.
Община Перник обяви обществена поръчка за изграждането на пътен възел на две нива в района на квартал Мошино. Тя е публикувана в регистъра на Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки".
Бъдещото съоръжение ще свързва обходния път за София през Мало Бучино с Републиканския път София - Кюстендил.
Обществена поръчка включва проектиране, строителство и авторски надзор. Прогнозната стойност стойност е 32 млн. лв. без ДДС.
Пътният възел ще бъде изграден на мястото, където улица "Младен Стоянов" пресича републиканския път за Кюстендил. По проекта си предвижда реконструкция на улиците "Младен Стоянов" в участъка от светофара в квартал Мошино до пътя за Кюстендил с дължина 830 метра, както и на ул. "Монтана" - с дължина 1926 метра. Ще се реконструират и всички напречни пресичания, и пътни връзки на двете улици, както и
Петима доброволци от Брезник ще получат парична награда в размер на 250 лева. Това реши на днешното си редовно заседание Общинският съвет. Средствата за награди ще бъдат взети от отделените по параграф за превантивна дейност за намаляване на вредните последствия и аварии.
Премията се връчва заради участието им в гасенето на големия пожар между общините Брезник и Сливница, случил се през лятото на тази година. Огънят първоначално обхвана територии в махала "Логатор" към с. Гоз и съседните населени места - Ракита и Гургулят. По-късно той се пренесе и в горски масив. Пожарът в Брезнишко бе низов, но огнищата му бяха няколко. Силният вятър също допринесе за разпространението на стихията.
В дневния ред на днешната сесия бе гласувана и точка, свързана с участието на Общината в създаването на сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група (МИР
За последните 10 години, в района на Източните Родопи, обхващащ части от областите Кърджали и Хасково, в дивата природа са върнати над 1000 благородни елена и елени лопатари, създадено е стадо от почти 20 зубри, които през последните години успешно се размножават. Това отчете по повод 10 години от дейността на Фондация „По-диви Родопи“ ръководителят на екипа на фондацията Андриана Трифонова.
Тя допълни, че освен трите животински вида, е възстановена популацията на черни лешояди, които са добавка към обитаващите определени места в региона белоглави и египетски лешояди. По думите , наблюденията на черния лешояд сочат, че има потенциал за първата устойчива двойка.
Трифонова припомни и за възстановяването на дивия кон (тарпан), който е бил масово разпространен някога в Европа и допълни, че от внесени и разселени трийсетина броя, те вече са около 100.
Представители на общини, държавни институции и дружества докладваха готовността си за работа през зимния сезон и при усложнена обстановка пред областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова. Това съобщи Мария Ловчинова от областната администрация след заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия.
Тя посочи, че в 12-те общини са проведени заседания на общинските щабове. Имат изготвени планове за зимно поддържане на общинските пътища и уличната мрежа. Приоритет за всички общини при зимното почистване са болничните заведения, поликлиники, учебни и детски заведения, социални домове, сгради на оперативните служби на МВР, административни сгради, централни части на населените места. Сключени са договори с фирми и общински предприятия за зимно поддържане, осигурени са количествата пясък и сол, необходими за поддържането на пътища. Извършени са проверки за
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) решава дали да започне повторно процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В дневния ред на заседанието за днес е включена точка, според която трябва да се реши дали да бъде приет времеви график за провеждане на процедура за избора, предложен от съдийската колегия на съвета.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март.
Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.
Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от В
Общинският съвет ще гласува в края на месеца и увеличение на патентния данък - ръстът там е с около 40 %. Около 250 пък са патентите в различните дейности, стана ясно още на пресконференцията. Броят им е нисък, защото има тенденция към преминаване към общото облагане, обясниха от общината.
Предстои актуализиране и на Наредбата за административните услуги в общината, но това ще стане на сесия на Общинския съвет през м. декември.
В момента в Община Дупница тече публичното обсъждане на предлаганите промени за такса смет и данък сгради. До края на седмицата ми предстоят срещи с представените в Общинския съвет политически сили, за да бъде формирано общо съгласие за предстоящата сесия, каза Първан Дангов.